Kapat
Üye olun ya da Gönüllü olun
Müzikist olarak sizlere her zaman birlikteyiz.
"Mesajı gönder" butonuna bastığınızda KVKK Aydınlatma Metnimizi okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Kapat

Müzikal Hesap Makinesi: Tritonet

Blog

Müzik eğitimcisi Tolga Zafer’in 15 yıldır üzerinde çalıştığı Tritonet isimli müzikal hesap makinesini yakından tanıyalım. 

 

Müzikal Hesap Makinesi: Tritonet

Blog

Müzik eğitimcisi Tolga Zafer’in 15 yıldır üzerinde çalıştığı Tritonet isimli müzikal hesap makinesi, geçtiğimiz günlerde Georgia Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği uluslararası Guthman Müzik Enstrümanları yarışmasında yarı finale kaldı. Biz de bu güzel haberle birlikte Tritonet'i daha yakından tanıtmak istedik. 

Tolga Zafer icadı Tritonet'in varlığını şöyle açıklıyor; ‘Armoni öğretirken karşılaştığım zorluklara istinaden herkesin anlayabileceği ve kullanabileceği bir sistem geliştirme ihtiyacı hissettim. Bin yıllardır var olan ancak çok da kullanılmayan beşliler çemberini kendime mihver aldım, üzerine yeni parçalar ekleyince kendiliğinden bir abaküs gibi çalışmaya başladığını farkettiğimden beridir önce üzerine bir kitap yazdım, sonra da oturdum, kod öğrenip abaküsü Ableton Live içinde kullanabileceğim bir hesap makinesine çevirdim.’

Zafer, armoni eğitiminin süresini de kısaltmayı hedefliyor ve ekliyor ‘İlki, bundan bin sene önce Guido d’Arezzo müzik eğitiminde yepyeni bir sistem ortaya koyup 11 sene süren müzik teorisi eğtimini 2 seneye indirmişti. Benim de derdim bir milenyum sonra aynı şekilde yeni bir sistem ortaya koyup 3 ay gibi bir süre içerisinde armoninin temellerini herkese öğretebilmek.’

Trionet'le ilgili gelişmelerden haberdar olmak için www.tolgazaferozdemir.com/tritonettr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yazar: Onur Kahvecioğlu