Kapat
Üye olun ya da Gönüllü olun
Müzikist olarak sizlere her zaman birlikteyiz.
"Mesajı gönder" butonuna bastığınızda KVKK Aydınlatma Metnimizi okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Kapat

Dahi Besteci: W. Amadeus Mozart

Blog

Bugün yaşasaydı 268 yaşında olacak olan dahi besteci Klasik Müziğe etkileriyle bugün hala aramızda. 

Dahi Besteci: W. Amadeus Mozart

Blog

Yapıtlarındaki insan sevgisi ve huzur ile yalnız ruhsal bozuklukları değil, fiziksel hastalıkları da onarmakta olan bir besteciden söz ediyoruz. 

Doğal lirik güzellik, ritmik çeşitlilik, akıcı melodileri ile en saf ve duru müziğin yaratıcısıdır. Tenor Michael Kelly’e göre o, ‘’Oldukça zayıf, solgun ve saçları dağınık olan küçük bir adam.’’ 

Mozart, çocukluğundan ölümüne kadar eserlerinde ve yaşamında yeni şeyler denemek konusunda çok cesurdu. Divertimento, cassation, serenade gibi biçimler ve dans türleri geliştirdi. Mozart kıvrak melodileri zengin armoni anlayışıyla ustalıkla harmanlayarak, yeni bir müzik dilinin kapılarını araladı. Daha sonra bu kapıdan birçok kült besteci girecek ve klasik müziğin temellerini güçlendirecekti. 

Mozart duyduğu her müziği hafızasına bir daha çıkmayacak şekilde kazıyabiliyordu. Çocukluğundan beri dahiyane bir müzik yaratıcılığına ve kulağına sahipti. Mozart neredeyse her türden müzik yazdı. Senfoni, opera, konçerto, piyano sonatları, yaylı grupları ve oda orkestraları için eserler bestelemiştir. 

Tarihte şu sözlerle akıllarda yer edinmiştir. ‘’Gerçek dehalar göklere uzanır, Mozart ise gökten inmiştir.’’ Angermüller’ın değişiyle  ise “ Bu besteci bir delikanlı kadar genç, bir yaşlı kadar bilgedir. Hiçbir zaman yaşlanmaz, modern de olmaz. Gömülebilir, fakat hep canlı kalır.” 
 

Yazar: Nilay Balcılar
Ocak, 2024

Kaynakça;

Say,Ahmet. Mozart. İstanbul: Evrensel Basım Yayınları.2007.