Kapat
Üye olun ya da Gönüllü olun
Müzikist olarak sizlere her zaman birlikteyiz.
"Mesajı gönder" butonuna bastığınızda KVKK Aydınlatma Metnimizi okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Kapat

Bir Kemanın Biyografisi

Blog

Sizler için müzik tarihinin en meşhur kemanlarından biri olan Il Cannone' nin, meşhur virtüöz besteci Niccolò Paganini ile yollarının nasıl kesiştiğini ve birbirleri ile tesadüfün ötesinde yakaladıkları uyumu inceledik. 

Bir Kemanın Biyografisi

Blog

Il Cannone, en tanınmış iki keman yapımcısından biri kabul edilen Guarnerius şaheseridir.
Gençlik yıllarında kemanını bir kumar oyununda kaybeden Paganini' ye, kendisini dinleyen ve hayran kalan bir tüccar tarafından hediye edilmiştir.
O tarihten itibaren Paganini' nin en sevdiği kemanı olan Il Cannone, verdiği konserlerde ve önemli eserlerinde kendisine eşlik etmiştir.
Paganini, 1800’lü yılların en başarılı, en hızlı, en sıradışı virtüözü olması, farklı oktavlara hızlı geçişleri, pek çok kemancı için tekrarlanamaz zorlukta eserler üretmesi, konserleri sonunda 
kemanının kopan telleri yüzünden genelde tek telle bitirmesi, konserlerde sergilediği inanılmaz doğaçlama performanslar esnasında parmak uçlarının yara içerisinde kalması, keman çalarken bedenini çok farklı şekillere sokması ve stili sebebi ile
The Devil's Violinist (Şeytanın Kemanisti) diye anılmış ve bazı kesim tarafından şeytanla anlaşma yaptığı ileri sürülmüştür. Fakat bu ismin diğer önemli bir nedeni ise meşhur kemanı Il Cannone ve kendisinin eşsiz tınısıdır.
Hem çok güçlü, derin ve koyu bir ses üretmesinden dolayı hem de Paginini' nin kendisini çok sevmesinden dolayı "my cannon violin(benim top atar kemanım)" ismini verdiği keman, virtüözü ile bir araya geldiğinde dinleyenlerin kalp atışını hızlandıran sihirli bir uyum sergilemektedir.
O dönem Il Cannone'nin tam Paganini'ye uygun bir keman mı olduğu yoksa Paganini'nin müziğinin Il Cannone'nin benzersizliği sayesinde mi şekil aldığı epey merak konusu olmuş ve Il Cannone'nin, Paganini' nin ününe ün kattığı söylenmiştir.
Paganini, vefatından önce içlerinde en değerlisi Il Cannone olarak kabul edilen, 22 parçalık keman koleksiyonunu doğduğu şehir olan Cenova' ya bağışlamıştır. 
Bugün bulunduğu ortamın ısı ve rutubet kontrolü sağlanarak, yüksek güvenlik önemlileri eşliğinde Cenova Belediye Binası Palazzo Doria-Turs' da sergilenmektedir. Her yıl büyük bir ihtimamla konser salonuna götürülüp, bir törenle dönemin büyük bir kemancısının ellerine teslim edilmektedir.


Bu yıl kendisine teslim edilen önemli İtalyan kemancı Francesca Dego’ dan, Il Cannone' yi dinlemek ister misiniz? https://www.youtube.com/watch?v=jXXOHsT9p8M

Yazar: Mehmet Ali KAPLAN

kaynakça
https://tr.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Paganini
https://www.alternatifbiritalya.com/seytanla-sozlesme-yapan-keman-virtuozu-paganini/
https://en.wikipedia.org/wiki/Il_Cannone_Guarnerius
https://www.politikyol.com/halk-kahramani-olan-ilk-muzisyen-niccolo-paganini/