Kapat
Üye olun ya da Gönüllü olun
Müzikist olarak sizlere her zaman birlikteyiz.
"Mesajı gönder" butonuna bastığınızda KVKK Aydınlatma Metnimizi okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Kapat
.

Mentorluk Programı Nedir?

Müzikist Anadolu Sanatdolu Projesi Mentorluk Programı Neden Var?

Merhaba, 

Sizden #güçlüsanateğitimi adına bir ricamız var. 

Son yıllarda müzik eğitimi veren kurumların ve bu kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin, geçmişe oranla daha az desteklendiğini biliyoruz. Özellikle güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin, yeni üniversite sınavı puan uygulamasıyla birlikte, müzik öğretmenliği ve konservatuvara girişlerde zorlandığını görüyoruz. Güzel sanatlar lisesi müzik bölümündeki eğitimciler ile üniversitelerdeki akademisyenler, öğrencilerin hem müzikal hem akademik anlamda geçmişe oranla daha zayıf olduklarını, hatta sınava başvuru sayısının da oldukça düştüğünü ifade etmektedir. 

Bu durumda müzik eğitimcileri ve sanatseverler olarak ne yapmalıyız? Biz, sanat eğitiminde fırsat eşitliğine inananlar olarak, sanatın ve sanat eğitiminin zayıflamasına ve itibarsızlaşmasına göz yummak yerine, en kolay uygulanabilir ve etkili bir yöntem düşündük: Paylaşmak! Alanında uzman müzik eğitimcileri, akademisyenler ve müzisyenlerin gönüllü olarak katıldığı, güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerine yönelik mentorluk programı başlattık. 2021 şubat ayından bugüne, öğrencilerin doğru kariyer planlaması için, yaklaşık 68 saat bire bir mentorluk görüşmesi yaptık. Mentorluk programı dışında yaklaşık 20 farklı güzel sanatlar lisesinden yaklaşık 30 öğrencinin katıldığı online resital düzenleyerek, öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurmalarını ve motive olmalarını amaçladık. Ayrıca GSL öğrencileriyle sınav döneminde bir araya gelerek seminerler düzenledik ve öğrencilerin zorlandıkları alanlarla ilgili ortak çözüm önerileri getirmeye çalıştık. 

Öğrencilerin kendilerine uygun doğru hedefler koyarak, bu hedefler için motive ve programlı çalışmaları halinde başarıya ulaşacaklarını düşünüyoruz. Onları geleceğin idealist, değişim ve yeniliğin peşinde birer müzik öğretmeni, sanatçı ve en önemlisi kendisine ve çevresine faydalı bireyler olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. 

Eğer siz de bu sorunu görüyorsanız ve bunun için bir adım atmak istiyorsanız;

-gönüllü mentor olarak başvurabilirsiniz,
-Gsl öğrencisi olarak başvurabilirsiniz,
-Gsl müzik bölümü öğrencileriyle projeyi paylaşabilirsiniz,
-Bu yazıyı ve linki daha fazla kişiye ulaştırarak farkındalık sağlayabilirsiniz. 

https://linktr.ee/muzikist

#anadolusanatdolu #müzikist #güçlüsanateğitimi

Daha fazla bilgi için www.muzikist.org’u ziyaret edebilirsiniz.